Diller
Dil Seç
Türkçe
English
Pусский
عربي
Français
Español
Deutsch
Whatsapp'a Yaz
Choose Language
Giriş Yap
Kayıt Ol
İletişim
İlkokul
1.Sınıf
Hayat Bilgisi
Türkçe
Matematik
Okuma Yazma Öğreniyorum
Serbest Etkinlikler
Müzik
Görsel Sanatlar
Beden Eğitimi ve Oyun
Zeka Oyunları
2.Sınıf
Hayat Bilgisi
Türkçe
Matematik
İngilizce
Serbest Etkinlikler
Müzik
Görsel Sanatlar
Beden Eğitimi ve Oyun
Zeka Oyunları
3.Sınıf
Hayat Bilgisi
Türkçe
Matematik
Fen Bilimleri
İngilizce
Serbest Etkinlikler
Müzik
Görsel Sanatlar
Beden Eğitimi ve Oyun
Zeka Oyunları
4.sınıf
Sosyal Bilgiler
Türkçe
Matematik
Fen Bilimleri
İngilizce
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
Trafik Güvenliği
İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi
Müzik
Görsel Sanatlar
Beden Eğitimi ve Oyun
Zeka Oyunları
Rehberlik
Konular
Ders Kitapları
1.Sınıf Ders Kitapları
2.Sınıf Ders Kitapları
3.Sınıf Ders Kitapları
4.Sınıf Ders Kitapları
Günlük Ödevler
1.Sınıf Günlük Ödevler
2.Sınıf Günlük Ödevler
3.Sınıf Günlük Ödevler
4.Sınıf Günlük Ödevler
Oyunlar
1.Sınıf Oyunları
2.Sınıf Oyunları
3.Sınıf Oyunları
4.Sınıf Oyunları
Öğretmen Evrakları
Satranç
Anaokulu
İlkokul
İngilizce
Temel Seviye
Orta Seviye
İleri Seviye
Turkish
Topics
Free Turkish Lessons For A1 And A2
Free Turkish Lessons For B1 and B2
Yazılım
Mysql
Php Temel Seviye
Php Orta Seviye
Php İleri Seviye
JavaScript
Vue.js
Next.js
React Js
Tasarım
Bootstrap
Css 3
Dosyalar
Paralarımız İle İlgili Problemler
Paralarımız
Matematik 3
Anasayfa
Konu
Geri
5
Temmuz 2024
Paralarımız İle İlgili Problemler
7 ay önce
6 Görüntüleme
Detaylar
7 ay önce
6 Görüntüleme
Hatalı Bağlantı Bildir
0
/ 5
0
Yorumlar
5
(
0
)
4
(
0
)
3
(
0
)
2
(
0
)
1
(
0
)
Yorum ve Oylama
Yorum Bırak
Yorumlar
1.) Tolga, tanesi 4 TL olan kitaplardan 3 tane aldı. Kasaya 20 TL verdi. Tolga, kaç lira para üstü alacaktır?
Cevap:
Kitabın tanesi 4Liraymış. 3 tanesi
4+4+4
= 12Lira
Bakkala 20 Lira vermiş. 20-12 = 8Lira para üstü alması gerekir.
2.) Bir aile, tanesi 80 kuruş olan yumurtalardan günde 4 tane tüketmektedir. Bu aile haftada kaç lira yumurta parası harcar?
Cevap:
Önce 1 günde kaç para harcar onu bulalım. 4tane 80Kr = 4x80= 320Kr
Sonra 1 haftada kaç para harcadığını bulmamız lazım. 1 haftada 7 gün vardır. 7 tane 320Kr = 7 x 320= 22TL,40Kr
3.) Tanesi 95 kuruştan 3 balon aldım. Satıcıya 3 lira verdim. Geriye kaç kuruş alırım?
Cevap:
Önce 3 balon fiyatını bulalım. 3 x 95 = 285Kr = 2Lira,85Kuruş
Sonra 3 Liradan balonlara ödediğimiz parayı çıkaralım . O zaman para üstünü buluruz. 3,00 - 2,85 = 3,00 2,85= 0,15 Kuruş
4.) 2 defter ve 3 kalem 2TL 75 kuruştur. Defterin tanesi 2 TL’dir. 1 kalem kaç kuruştur?
Cevap:
Toplam
2,75 - 2,00 = 00,75
Kuruş (3 tane kalem)
3 Kalem 7 kr ise 1 kalemi bulmak için 75 i 3 e böleriz. 75 / 3 = 25 Kuruş (1 kalem)
5.) Yarım kilogram portakal 2TL 50 kuruştur. Aynı portakaldan 38 kg satan bir satıcı, kaç TL kazanır?
Cevap:
Yarım kilo 2,50 ise bir kilo 5Liradır.
38 kilo x 5 TL = 190TL kazanır.
Mesajı Gönder
JavaScript etkin değilse, lütfen etkinleştirin.
AdBlocker kullanıyorsunuz! Lütfen bu siteyi desteklemek için AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.